Sąkandžio ir laikysenos korekcija

Iš gyd.Lauro dienoraščio..."Ar sublūdai?“ - kartą man pasakė vienas mano kolega,kai užvedžiau kalbą apie sąkandžio ir žmogaus laikysenos tarpusavio ryšį.
„Kam tau visa tai?“ - dar dabar skamba anuomet ištarti žodžiai...

Bet ta mintis,kurią kažkur visiškai atsitiktinai nugirdau, nebedavė man ramybės. Ir pradėjau stebėti žmones,tiesiog gatvėj,parduotuvėj. Ne tik kokios jų šypsenos ar kokio baltumo dantys, bet ir kaip jie eina, kaip stovi. Kaip galvą laiko,stebėjau veido proporcijas,asimetrijas. Bandžiau atspėti koks galėtų būti žmogelio sąkandžio tipas,kuris sedi šalia manęs teatro salėje... Tapau,toks truputį maniakas, apsėstasis.

Bet tai buvo gana senokai ir apie sąkandžio įtaką žmogaus laikysenai bei kitoms funkcijoms informacijos buvo gan skurdokai. Bet po truputį, iš vienur, iš kitur susimedžiodavau žinių. Atsirado bendraminčių kolegų ,su kuriais kaip į kokią sektą susirinkdavom ir dalindavomės patirtimi,informacija. Kontūrai pradėjo ryškėti ir jau sukauptas žinias pradėjau naudoti klinikinėje praktikoje,kartu su savo pacientais. Buvo be galo įdomu ir kažkiek keista išlįsti lauk iš burnos ir pasižiūrėti į žmogų kaip į visumą. Pridariau galybę pacientų nuotraukų, išanalizavau krūvą diagnostinių modelių (t.y. dantų ir žandikaulių kopijos išlietos iš gipso).Kartu su pacientais atlikdavom įvairiausius raumenų funkcijos testus,fizioterapinius pratimus ir ,galų gale, abejonių neliko- žandikaulio padėtis tikrai turi tiesioginį ryšį su mūsų viso kūno laikysena. Dabar jau apie tai kalbama gana daug ir garsiai. Ir ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje.

Nors užduotis ir ne iš lengvųjų,bet pabandysiu paaiškinti, kaip čia jau viskas yra...

Dantų ir žandikaulių padėtis,jų tarpusavio santykis nustato kokia bus galvos pozicija stuburo ašies atžvilgiu. Pvz.: jei apatinis žandikaulis atsikišęs- galvos pozicija yra šiek tiek atgal, pats žmogus stovi ir vaikšto lyg atsilošęs(atrodo lyg „pasikėlęs“), svorio centras apačioje labiau koncentruojasi į kulną. Ir atvirkščiai, jei apatinis žandikaulis labiau nustumtas atgal, galva pavažiuoja į priekį,įsitempia kaklas,svorio centras apačioje persistumia link pirštų. Paprasčiausias testas-pabandykite atsistoti prieš veidrodį ir galvą pastumkite atgal,lyg bandytumėte įtraukti kaklą. Ką daro jūsų apatinis žandikaulis..?

Kas nutinka,kai netenkate vieno ar kelių dantų ir neskubate defekto susitvarkyti. Dažnu atveju burnoje įsigali lengvas chaosėlis ,ko pasekoje apatinis žandikaulis gali pradėti „važiuoti“ į kokį nors vieną šoną. O tada pabandykit įsivaizduoti,kas atsitinka su kūno laikysena... Mažas testukas: atsistokit prieš veidrodį ir pasukit žandikaulį kad ir į dešinę...nejučiomis ir galva lengvai pasisuka į tą pačią pusę. Bet juk nevaikščiosi taip susisukęs-kažkas pasiaukos ir kompensuos kreivumą... Anokia čia bėda,jei tai tik trumpam.Paskaudės truputį kaklo ar sprando raumenys ir praeis. Jei nepraeis-masažas padės... Bet jeigu dešimčiai metų ar daugiau ir dar darbas sėdimas-gali dėl to sudilt ir koks klubo ar kelio sąnarys,išprovokuoti stuburo išvaržą ar pan. Priežasčių,kodėl mums skauda nugara,sprandas,galva,tirpsta petys ar ūžia ausyse ir t.t. gali būti begalė,bet nereiktų pamiršti,kad visgi kartais tai galėjo išprovokuoti būtent netaisyklingas sąkandis ir neurologas ar neurochirurgas šiuo atveju bejėgis.

Kadangi sąkandžio ir laikysenos ryšys abipusis,gydant pacientus man dažnai iškyla klausimas-kas vis dėl to pirmas: višta ar kiaušinis..?Gyd.Lauras