Sąkandžio kėlimas ir bruksizmo gydymas

Iš gyd.Lauro dienoraščio...Taip jau sukurtas šis pasaulis,kad nieko nėra amžino ir viskas laikui bėgant dėvisi. Ne išimtis ir dantys. „Noli equi dentes inspicere donat“- dovanotam arkliui į dantis nežiūrima. Visiems puikiai žinomas posakis,kuris atėjo dar iš žilos senovės,kai pagal dantų nudilimą prieš perkant arklį buvo sprendžiamas jo amžius. Panašiai yra ir žmonių pasaulyje, nors yra ir skirtumų. Mes gi ne arkliai ir avižos nėra mūsų pagrindinis maistas, tad ir dantys valgant mums nelabai jau ir dyla. Bet mūsų dantis“ėda“kita bėda-bruksizmas arba kitaip-dantų griežimas. Ir nors bobulytės visad sakydavo,kad čia dėl kirminų,pasirodo nė velnio... Pagrindinė priežastis-šiuolaikinis mūsų gyvenimo tempas, įtampa ir stresas. Visą tai mes bandom dantimis sumalt į miltus... ir iš tikro, pasirodo griežiant dantimis streso hormonas greičiau pasišalina iš mūsų organizmo.

Bet deja,bruksizmo metu ne tik kad kenčia mūsų dantys (dyla,trupa,skyla, atsiranda paslankumas), bet gali ir išprovokuoti galvos, sprando, apatinio žandikaulio sąnario skausmus, migreną. Būna,kad žmogus jaučiasi lyg visą naktį dirbęs, o po tokių darbų kartais tiek surakina žandikaulius, kad net sunku prasižioti.
Problema didžiulė, bet įveikiama. O iš tikrųjų, aš dažnai susiduriu su tuo, kad gana sunkoka pacientui įrodyti, kad jis griežia dantimis ar nervingai juos sukandinėja (gal būt net dienos metu).

Laiku pastebėjus ir pacientui pripažinus problemą, gydymas dažniausiai būna daugiau profilaktinio pobūdžio: apsauginės kapos, pavienių dantų atplombavimas, gal būt kažkokių provokuojančių faktorių, esančių burnoje, pašalinimas ir pan. Tai nėra nei labai brangu, nei sudėtinga... Bet kai turim jau įsisenėjusią bėdą, kai dantys nudilę per pus ir daugiau - va čia jau prasideda „linksmybės“. Dažnu atveju pacientui būna jautrūs dantys, maistas lenda į tarpdančius, nėra vietos padaryti pavienias protezavimo restauracijas, kenčia estetika, žmogus atrodo žymiai vyresnis, labiau išryškeja raukšlės ir panašiai.
Tokiu atveju mums ir reikalingas sąkandžio pakėlimas - nudilusių dantų aukščio atstatymas. Gydymas užima nemažai laiko ir pastangų, nes reikia atstatyti visus dantis. Gerai bent jau tiek, kad tobulėjant plomboms mums nebereikia visų dantų protezuoti (apmauti karūnėlėmis). Taip dažniausiai darydavom anksčiau, o dabar galim prarastą danties aukštį atstatyti tiesiog plombuojant. Taip ir gydymo kaina tampa draugiškesnė ir dantis tausojamas, nes nebereikia jo šlifuoti.

Nors bruksizmas ir ypatingai paplitęs šiais laikais, bet apie jį žinoma jau nuo senų senovės. Aš dažnai net mėgstu pacituoti Bibliją, kurioje ne kartą paminėta: „ten bus verksmas ir dantų griežimas“. Čia kai kalbama apie pragaro tamsybes ir kitas negandas... Reiškiasi, tai nėra naujovė, o bėdų kelia jau daugelį metų. Ir kai pagalvoji, kokio rimtumo tai turėjo būti problema, kad net apie tai užsimenama Šventąjame Rašte...
Bet yra dar vienas faktorius, kuris turi stiprią įtaką dantų nusidėvėjimui, bet yra išskirtinai šių laikų bėda. Tai - rūgšties sukeltas dantų audinių cheminis tirpimas (erozija). Senovės žmonės šios problemos neturėjo. Ji atsirado kartu su „Coca-Cola“, kava, energetiniais gėrimais, čipsais ir panašiai. Erozijos labai dažnai pastebimos ir turint skrandžio refliukso problemų ar bulimijos atvejais. Taip danties audiniai tampa dar labiau pažeidžiami ir nusidėvėjimas įgauna visai kitokį pagreitį...Gyd.Lauras